Facebook Ceneo

Jak z amatora stać się fotografem PRO? Kilka porad dla początkujących - fotografia podróżna

Średnia ocena: 5/5
(2 opinie)
15 marca 2024

Porady dla początkujących turystów lub początkujących fotografików. Chcesz uwiecznić te najlepsze momenty z wakacji? Jak zrobić zdjęcie z efektem WOW? Oto kilka tipów, które pomogą ci fotografować jeszcze lepiej!

1. Wstawaj wcześnie i późno kładź się spać

Poranki dają fotografowi dużo więcej możliwości niż inne pory dnia ze względu na znikomą ilość turystów i poranne światło. Już te dwa czynniki sprawią, że twoje zdjęcie wyróżni się na tle innych fotografii danego miejsca. Im wcześniej wstaniesz, tym większa pewność, że dane miejsce będziesz miał całe dla siebie! 

Poza wschodem słońca dobrą porą dla fotografów jest oczywiście zachód słońca.

Godzina po wschodzie i godzina przed zachodem to tak zwane „golden hour” (złote godziny), dzięki miękkim, przyjemnym dla oka, ciepłym w tonach cieniom.

Z kolei godzina przed wschodem oraz godzina po zachodzie to „blue hour” (niebieska godzina), kiedy to włączone są miejskie światła, chociaż niebo jest już (albo wciąż) niebieskie.

2. Zrób rekonesans miejsca, do którego jedziesz, przed podróżą

Zapoznaj się z przewodnikami turystycznymi, poszukaj informacji w Internecie, rozmawiaj z przyjaciółmi, którzy już tam byli. W ten sposób jeszcze przed podróżą możesz poznać pomysły na robienie ciekawych zdjęć w konkretnych lokalizacjach. Postaraj się dowiedzieć, jakie ujęcia złapią esencję danego miejsca.

Narzędzia, które ci w tym pomogą to Instagram lub Pinterest, jednak możesz po prostu zerknąć na pocztówki na lokalnym straganie, by wiedzieć, które miejsca w okolicy są najbardziej ikoniczne i warte zobaczenia/sfotografowania.

Sporządź listę miejsc, które chcesz sfotografować na wakacjach i zbierz praktyczne informacje na ich temat, choćby takie jak godziny otwarcia danego miejsca, trudność dojazdu (czy można dojechać, gdzie jest parking, czy może trzeba wejść pieszo, ile czasu poświęcić na wejście itd.) oraz pogodę.

Wędrówka bez planu ma także swój urok :). Czasem możesz przez przypadek trafić na piękne miejsce warte sfotografowania. Jednakże bycie przygotowanym pozwoli zaoszczędzić czas – zdążysz zarówno zrobić piękne zdjęcia, jak i cieszyć się po prostu byciem tu i teraz w pięknych okolicznościach.

3. Zawsze się ucz

Nauka fotografii to neverending story – zawsze znajdziesz nowe pole do rozwoju. Możesz uczyć się fotografii krajobrazu, następnie możesz rozwinąć swoje umiejętności w fotografii portretowej, jak już uznasz, że jesteś w tym mistrzem i doskonale sobie radzisz – może czas na zmagania z fotografią zwierząt?

Jak się uczyć fotografii? Możliwości jest dużo, można płatnie i bezpłatnie, można na różnego rodzaju kursach fotografii, można samodzielnie, korzystając z materiałów na YouTube. Dobrze też ćwiczyć samemu w terenie – wybierz się na spacer do lasu z aparatem w dłoni, a może w twoim mieście znajdziesz jakieś opuszczone budynki? Szukaj inspiracji i ćwicz, ćwicz, ćwicz!

4. Stosuj zasadę trójpodziału

Zasada trójpodziału to jedna z najprostszych i najczęściej używanych metod w fotografii. Dzielisz kadr dwiema poziomymi i pionowymi liniami, wychodzi ci coś takiego: 

I teraz przedmiot, który chcesz sfotografować, ustawiasz albo na przecięciu tych lin, albo gdzieś w okolicy. Załóżmy, że fotografujesz, na przykład, jakiś stary młyn. Umieszczenie go w centrum sprawi, że zdjęcie będzie nudne. Z kolei umieszczenie młynu na przecięciu linii poziomej z pionową sprawi, że zdjęcie nabierze charakteru. 

Korzystanie z trójpodziału znacznie ułatwia robienie pięknych ujęć, zwłaszcza że większość aparatów ma funkcję wyświetlania linii trójpodziału na wizjerze. Pamiętaj, że fotografowany obiekt nie musi znajdować się dokładnie na przecięciu linii — może być gdzieś w pobliżu. Poćwicz to, a sam zaczniesz dostrzegać różnicę.

5. Używaj statywu

Podróżny statyw, to rzecz bardzo przydatna dla początkującego fotografa. Jest lekki i kompaktowy, nie obciąży za bardzo twojego plecaka, a pomoże ci stworzyć piękne pamiątkowe fotografie. 

Statyw pozwala na stabilizację. Gdy aparat jest już zamocowany, możesz na spokojnie przemyśleć i stworzyć idealną kompozycję ujęcia. 

Ze statywem łatwiej będzie ci dostosować ustawienia ekspozycji, wybrać punkty ostrości czy też skorzystać z innych, bardziej zaawansowanych funkcji aparatu, jak HDR czy zdjęcia panoramiczne. 

No i oczywiście możesz użyć funkcji dłuższego czasu otwarcia migawki, bez obawy, że zadrga ci ręka. Sprawdza się to w fotografii wodospadów, gwiazd lub tam, gdzie jest słabe oświetlenie. Ustaw niską czułość ISO i użyj mniejszych przysłon, aby focus był na większej części zdjęcia. 

Niie w każde miejsce warto nosić ze sobą statyw. Najbardziej pomoże ci w ujęciach wschodu lub zachodu słońca, w zdjęciach robionych przy słabym oświetleniu, przy krajobrazach oraz w ujęciach płynącej wody. Statyw pozwoli na to, by „na spokojnie” zająć się ustawieniami manualnymi aparatu. 

6. Baw się kompozycją!

Im więcej eksperymentujesz, tym więcej się uczysz. Są pewne reguły fotografii, jak reguła trójpodziału, ale to nie znaczy, że tych reguł nie można łamać. Baw się kompozycją, konsultuj swoje zdjęcia z odbiorcami, a sam po prostu zaczniesz mieć „wyczucie”.

Skup się na jednym przedmiocie. Pierwsze zdjęcie zrób normalnie — stojąc naprzeciwko. Kolejne już spróbuj zrobić „z dołu” - spróbuj położyć się na podłodze, na ziemi. Jeżeli masz możliwość, spróbuj wspiąć się gdzieś wyżej, by zrobić zdjęcie „z góry”. 

Możesz też spróbować zrobić zdjęcie z różnych odległości oraz z różnych kątów. Zacznij od zdjęcia z daleka, następnie z połowy drogi (do przedmiotu), a na koniec z bardzo bliska. Poćwicz to w domu, na przykład z wazonem kwiatów. Następnie wybierz się z aparatem na spacer i znajdź w okolicy jakiś ciekawy obiekt do fotografii. 

Pamiętaj, by nigdy nie zadowalać się pierwszym pomysłem na zdjęcie!

Spróbuj dodać charakteru twojemu ujeciu, dokładając jakiś przedmiot lub przedmioty na pierwszy plan, środkowy plan lub na tło. W ten sposób dodasz zdjęciu trójwymiarowości. Jak fotografujesz opuszczony budynek, to może stoi przed nim jakiś samochód?

 

 

7 Fotografia czy wakacje? Ustal priorytety!

Oczywiście na wakacjach jesteśmy po to, by wypocząć. Sam musisz sobie odpowiedzieć, na czym ci bardziej zależy — jeżeli na fotografowaniu pięknych miejsc w profesjonalny sposób, będziesz musiał właśnie pod tę czynność zaplanować urlop ;). 

Szybkie ujęcia wykonywane w pośpiechu między jedną a drugą lokalizacją do zwiedzania, będą takimi samymi ujęciami, jak robią wszyscy. Te zdjęcia nie muszą być złe, ale z pewnością nie będą się wyróżniać. 

Jeżeli zależy ci na profesjonalnym podejściu do tematu, to zorganizuj podróż tak, by w wybranych lokalizacjach mieć czas na pracę z aparatem :). Dobry fotograf podróżniczy poświęca naprawdę dużo czasu na obfotografowanie miejsca. 

Jak podróżujesz ze znajomymi, którzy może niekoniecznie będą mieli taką zajawkę na zdjęcia jak ty sam, a chcesz jednak poświęcić czas i spróbować wykonać piękne zdjęcia, spróbuj po prostu odłączyć się od grupy i iść w jakieś miejsce sam na kilka godzin. Fotografia wymaga dużo cierpliwości, czasem musisz zaczekać godzinę, na przykład na to, by chmury się rozeszły. 

Możesz też po prostu wstać kilka godzin wcześniej od przyjaciół i wyruszyć na samotne łowy z aparatem, a następnie dołączyć do reszty w późniejszej części dnia. 

8. Zdjęcia a ludzie 

Ludzie na zdjęciach sprawiają, że ujęcie może być jeszcze lepsze — zdjęcia dzięki ludziom stają się bardziej realne. Jednak jeżeli robisz zdjęcia krajobrazu z ludźmi, postaraj się, by byli oni anonimowi, dzięki temu będziesz mógł dzielić się takim zdjęciem w Internecie. 

Najprościej zrobić zdjęcie komuś, stojącemu tyłem do ciebie. Takie zdjęcie oddaje też skalę — ustaw człowieka tyłem do ciebie a przodem do fotografowanego obiektu, na przykład góry. Im większy dystans fotografowanego człowieka do góry, tym bardziej widać jak wielka góra jest. 

Jeżeli podróżujesz ze znajomymi, możesz poprosić ich o to, by ustawili się do zdjęcia. Fotografia łącząca postać i krajobraz, wnosi pewną historię. Takie zdjęcie ma moc! :)

9 Bądź cierpliwy

To podstawowa zasadza w fotografii. Daj sobie czas, by przyjrzeć się miejscu z każdej strony, jeżeli się da, obejdź je dokoła, rozejrzyj się, czy nie ma gdzieś jakiegoś miejsca, na które można się wspiąć, by zrobić zdjęcie z innej perspektywy. 

Czasem trzeba po prostu poczekać, aż rozpierzchną się chmury ;).

10 Nie korzystaj z funkcji: AUTO 

Czemu? Skoro taka funkcja istnieje i to w aparcie, który nie kosztował mało? Przede wszystkim dlatego, że gdyby ta funkcja działała tak świetnie, to wszyscy by z niej korzystali i wszystkie zdjęcia wyglądałyby tak samo. A od tego trzeba uciec. 

Funkcja ta może zrobić świetne zdjęcie, ale jeżeli chcesz stać się profesjonalistą i zrobić zdjęcie zdumiewające i ciekawe, musisz zaprzyjaźnić się z takimi rzeczami jak ISO, przysłona i czas otwarcia migawki. Znajomość wszystkich funkcji aparatu pozwoli ci na pełną kontrolę i na robienie zdjęć naprawdę lepszej jakości. 

Jeżeli trudno ci pojąć te trzy funkcje i ich wzajemne korelacje, zapisz się na kurs fotograficzny, by w prosty i przystępny sposób poznać funkcje swojego aparatu. 

11. Chroń sprzęt i twórz kopie zapasowe

Oczywiście ten podpunkt nie podpowie ci, jak robić lepsze zdjęcia, jednak jest bardzo ważny. Aparaty, nawet te tańsze, są drogim produktem. Miej oko na swój sprzęt, korzystaj z sejfów z hasłami, jeżeli już zostawiasz aparat w hotelu. Jeżeli masz już nieco droższy ekwipunek, przemyśl wykupienie  ubezpieczenia od kradzieży. 

Twórz kopie zapasowe — na osobnych dyskach zewnętrznych lub w chmurach. Gdyby stało się coś złego, to twoja praca będzie zachowana. 

12. Naucz się edycji zdjęć

Zmęczyłeś się już czytaniem tego tekstu? Myślisz, że już wystarczy tych porad dla początkujących? Jeżeli chcesz być PRO, to okazuje się, że sama umiejętność robienia zdjęć to nie wszystko. 

TRZEBA JESZCZE UMIEĆ JE OBROBIĆ W PROGRAMIE DO EDYCJI ZDJĘĆ. 

I tutaj znów: ucz się samodzielnie lub korzystaj z kursów, albo i tak i tak. 

Prawda jest taka, że nie ma fotografa z prawdziwego zdarzenia, który w mniejszym lub większym stopniu nie obrabiałby swoich zdjęć. I nie, to nie jest oszustwo. Na tym polega praca fotografa. 

Programy do edycji zdjęć raczej są nam wszystkim znane: Lightroom, oczywiście Photoshop, GIMP i inne. 

Dlaczego trzeba umieć edytować zdjęcia w tych programach? Między innymi, aby pozbyć się szumów na zdjęciach, by wyostrzyć niektóre elementy, wzmocnić cienie, złagodzić tonację itd. 

13. Nie kupuj drogiego aparatu!

Najpierw naucz się robić zdjęcia. Oczywiście jeżeli nie masz wcale aparatu to kup, ale nie patrz na drogi lub najnowszy sprzęt. Tutaj nie ma drogi na skróty, lepszy sprzęt nie pomoże ci w robieniu unikalnych zdjęć, jeżeli nie masz odpowiednich umiejętności. 

Na początku poszukaj tańszego sprzętu i na nim ucz się podstaw fotografii. 

Inwestuj w kursy, inwestuj w czas, poświęcaj go dużo na wycieczki z aparatem. Z czasem, jak będziesz już lepszym fotografem, sam będziesz wiedział jaki droższy sprzęt może ci się przydać i do czego go wykorzystasz. Droga jest długa, ale satysfakcjonująca :) 

14. Bądź miły i czerp radość z tego co robisz!

Tłum turystów bywa denerwujący. Zwłaszcza gdy chcesz zrobić dobre ujęcie, a co chwila ktoś ci wchodzi w kadr! Pamiętaj jednak, że ci ludzie mają takie sama prawo do korzystania z tej lokalizacji jak ty sam. 

Jak chcesz uniknąć — wstań wcześnie rano :). Tak wiem, już to pisaliśmy. Uśmiechaj się do ludzi, rozmawiaj z nimi, może zechcą posłużyć ci jako modele do zdjęć? Może uda ci się porozmawiać z lokalsem i zrobić mu świetną fotkę (oczywiście za jego przyzwoleniem ;)).

Bądź miły dla innych fotografów, ćwicz cierpliwość i zdrowy rozsądek. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany. 

Justyna

Autor: Justyna

Newsletter
Informacje o nowościach, konkursach i promocjach. Dostęp do ofert dedykowanych. Regularnie kody rabatowe.

Płatności obsługuje:

Payu.pl
eCard