Facebook Ceneo

Jak degustować whisky? Przewodnik po degustacji

Średnia ocena: 5/5
(2 opinie)
12 kwietnia 2023

W niniejszym artykule opiszemy różne sposoby degustacji whisky, a także to, jak zorganizować profesjonalną degustację dla rodziny i przyjaciół. Trunek ten ma bardzo wiele odmian, dlatego degustacja, czyli właśnie smakowanie różnych gatunków whisky — w bardzo małej ilości, próbka za próbką, pozwoli odkryć Ci, który gatunek będzie dla Ciebie najlepszy. 

Degustacja whisky, czyli smakowanie różnych gatunków jeden po drugim jest zdecydowanie lepsza niż oddzielne kosztowanie tego trunku w większych odstępach czasowych. Ten drugi sposób, nie pomoże Ci odkryć, która whisky będzie najlepsza, ponieważ po kilkudniowej przerwie, nie będziesz pamiętał smaku poprzedniej. 

Ponadto degustacja to także świetna zabawa dla dorosłej części rodziny oraz przyjaciół ♥.

Jak degustować whisky 

Większości pewnie wydaje się, że degustacja whisky to nic prostszego, jak nalać trunku do szklanki i go spróbować. Jednak my proponujemy inne podejście do tego tematu! Dlaczego? Nie możemy przeprowadzić degustacji tak, aby wydać dużo pieniędzy na różne gatunki, po to by następnego dnia skończyło się to dużym kacem i pustym portfelem ;). Nie o to tutaj chodzi, bo w takich celach to szkoda marnować zasoby portfela na dobry i drogi alkohol. 

Jak zatem degustować whisky, stać się prawdziwym znawcą i nie stracić połowy zasobności portfela?

Kilka sposobów na profesjonalną degustację whisky

Sposób 1. Branżowe sklepy whisky. Czyli — nie kupuj whisky w markecie, ale wybierz się do mniejszego sklepu, który specjalizuje się w sprzedaży alkoholu. Jest to doskonały sposób na odkrywanie świata whisky dla jednej do dwóch osób. W takich sklepach śmiało rozmawiajcie ze sprzedawcami, którzy mają dużą wiedzę na temat alkoholi ich pochodzenia, gatunku itp. Niezależnie od tego, czy dopiero wkraczasz w tę tematykę, czy też nie jesteś już tak zwanym „świeżakiem” - doradcy sklepowi będą wiedzieli, co Ci zaproponować. 

Ponadto właśnie w takich sklepach można często za darmo skosztować różnych rodzajów whisky. Już tutaj masz możliwość skorzystania z takiej mini degustacji, najczęściej można skosztować trzy do czterech różnych gatunków whisky. Już te małe doświadczenia pozwolą Ci powoli uczyć się smaków whisky. 

Sposób 2. Wybierz się do lokalnego baru. Zamiast kupować pięć butelek whisky, idź do baru i zamów sobie kilka małych porcji różnego rodzaju whisky. Być może gdzieś w Twojej okolicy znajduje się bar, który specjalizuje się właśnie w tym trunku i będzie miał dużo gatunków do wyboru. W ten sposób również nauczysz podniebienie odróżniać smaki, bez wydawania kilkuset złotych w markecie. Oczywiście na takie kosztowanie whisky warto zaprosić przyjaciół :)

Kosztowanie whisky w barze  wymaga już pewnego budżetu, a także znalezienia takiego miejsca, z którego łatwo wrócić do domu na piechotę, komunikacją miejską lub taksówką. Jednak nie da się wejść w świat alkoholu, jakiegokolwiek, nie mówimy tutaj tylko o whisky, ale czy chcemy odkrywać świat wina, piwa czy jeszcze innego, bez żadnych funduszy — z pewnymi kosztami musimy się liczyć. 

Chodzi o to, aby zrobić to „z głową”, czyli przede wszystkim nie kupować butelek whisky do użytku domowego „na chybił trafił” kompletnie się an tym nie znając. 

Sposób 3. Kup kilka butelek whisky, zaproś znajomych i urządźcie wspólnie profesjonalną degustację. Wiem — w poprzednim zdaniu napisałam coś całkiem odwrotnego. Jednak ten trzeci sposób zalecam, już po kilkukrotnym wypróbowaniu sposobu pierwszego i drugiego, a także czwartego, o którym zaraz napiszemy :)

Sposób 4. Wybierz się na profesjonalną degustację whisky — sam, w dwie osoby, lub całą grupą. Już jedna taka degustacja pomoże Ci (lub Wam :)) zacząć odnajdywać się w świecie whisky, a po dwóch lub trzech, z pewnością będziecie mogli uznać się za średniozaawansowanych w tej tematyce. Może to być świetny sposób na zapoznanie się z niektórymi z najbardziej znanych marek i smaków whisky na rynku przed zainwestowaniem we własną kolekcję tychże trunków. 

Sposób 5. Kupuj próbki. Niełatwo je znaleźć, jednakże nie jest to niemożliwe, wystarczy dobrze poszukać w internecie. Próbki, zwane też (z angielskiego) po prostu sample zazwyczaj mają około 50 mililitrów.

Poza wyżej wymienionymi metodami pamiętaj też, aby zaznajomić się z literaturą o whisky. Nawet jeśli ci to nie w smak (bo wolisz w praktyce smakować whisky :)), to warto jednak chociaż trochę poczytać, by zgromadzić podstawową wiedzę. Dowiedz się, jak produje się whisky, jakie są najpopularniejsze słody wykorzystywane do jej produkcji, co to jest Single Malt i Blended, jakie są najpopularniejsze gatunki. Z tą wiedzą z pewnością będziesz mógł wypowiadać się o tym szlachetnym trunku niczym prawdziwy ekspert i zabłysnąć wśród znajomych unikalną wiedzą, którą zaprezentujesz podczas swojej własnej domowej degustacji

A teraz przyjrzyjmy się bliżej podpunktowi trzeciemu. Poniżej kilka wskazówek i rad, jak urządzić w domu profesjonalną degustację whisky dla rodziny lub znajomych. 

Jak przeprowadzić elegancką degustację whisky we własnym domu

Jak już wspomnieliśmy, gdy uda ci się być na kilku degustacjach whisky, próbowałeś już kilku do kilkunastu smaków na własną rękę w brach czy profesjonalnych sklepach z alkoholem, rozmawiałeś ze sprzedawcami, to jesteś już gotowy, by samodzielnie przeprowadzić swoją własną degustację dla rodziny i przyjaciół. Zwłaszcza jeżeli w Twoim gronie są osoby, które również lubią i piją whisky ?

Jak przygotować elegancką degustację whisky w gronie przyjaciół? Przede wszystkim ułóż i spisz dokładny plan — nie stresuj się, to wydarzenie dla bliskich, to nie jest tak, że wszystko musi wypaść idealnie. Jednak w przygotowanie takiego wieczoru z whisky trzeba się zaangażować. 

Plan degustacji

  • Wybierz datę i miejsce 
  • Wybierz liczbę gości — pamiętaj, że nie każdy musi być miłośnikiem whisky, zatem przygotuj również napoje dla nich
  • Dobierz odpowiednią liczbę butelek whisky do liczby gości: dla małej grupy wystarczy 3-5 butelek, dla większej 5-8.  
  • Zaplanuj również przekąski, ale nie czasochłonne. Raczej kilka przystawek na zimno, tak by uwaga gości koncentrowała się na głównej tematyce wydarzenia — na whisky. 
  • Nie zapomnij wysłać zaproszeń 

Oczywiście wcale nie musisz tego robić, możesz po prostu przedzwonić do przyjaciół i ich zaprosić. Jeżeli jednak masz ochotę przygotować oficjalne eleganckie zaproszenia, nawiązujące do tematyki wydarzenia — z pewnością zostanie to dobrze przyjęte. W końcu to eleganckie wydarzenie więc warto zadbać o elegancję w każdym calu :) 

Co podać na przyjęciu?

Poza whisky i przekąskami z pewnością należy podać wodę (najlepiej w eleganckiej karafce). Woda powinna być w temperaturze pokojowej. Popijanie wody w przerwach między kosztowaniem różnych smaków whisky pomaga oczyścić podniebienie. Świetnym pomysłem jest również wyłożenie ziaren kawy — do wąchania. Whisky degustuje się również nosem, a wąchanie ziaren kawy pozwala „zresetować” nos, czyli przy każdej whisky łatwiej nam będzie uchwycić jej zapach. 

Czego nie podawać na degustacji? 

Na degustacjach whisky zdecydowanie odradzamy podawania whisky z lodem. Kostki lodu rozcieńczą trunek, a nie o to chodzi w degustacji. Na profesjonalnych degustacjach whisky, najbardziej oddani smakosze używają spluwaczek — po to, by tylko kosztować smak różnych gatunków, ale nie pić. Jednak odradzamy to na przyjęciu domowym — niektórzy mogą uznać to, za niezbyt przyjemną czynność, ponadto jest to po prostu marnotrawstwo dobrego alkoholu :). Aby uniknąć skutków zatrucia polewaj gościom małe porcje (w końcu to degustacja), warto również pić dużo wody między kosztowaniem alkoholi. 

Przeprowadzenie degustacji

Podawaj whisky w odpowiednich do tego szklankach. Jako gospodarz przywitaj gości, opowiedz o tym alkoholu, zapoznaj ich z postawami wiedzy o świecie whisky, opowiedz przede wszystkim o gatunkach whisky, które będziesz podawał na swoim przyjęciu, wytłumacz gościom, dlaczego wybrałeś właśnie te trunki. Spróbuj wprowadzić ich w ten świat, mówiąc im co powinni poczuć węchem, a co smakiem, próbując daną porcję. 

Oczywiście możesz dostosować przyjęcie do swoich upodobań, my jednak zalecamy, aby nie podawać przekąsek, ani innych napojów poza wodą, do czasu zakończenia degustacji. Degustacja ma się skupić wyłącznie na whisky, natomiast po jej zakończeniu na przyjęciu mogą się pojawić inne koktajle, napoje i jedzenie. 

Dlaczego właśnie whisky? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy się czymś interesuje lub poszukuje nowego hobby. Wam może bardziej odpowiadać poznawanie świata whisky, ktoś inny może fascynować się światem wina lub kraftowego piwa, lub czymś zgoła innym. W każdym razie na pewno warto szukać w życiu hobby i próbować różnych rzeczy, by dowiedzieć się, czy któraś z nich nie stanie się naszą pasją. 

Celem degustacji whisky (podkreślam — degustacji,  a nie wypicia butelki w jeden wieczór) jest delektowanie się alkoholem w sposób, który ma znaczenie, ma dla Ciebie jakąś wartość, może to być, na przykład, poznawanie różnych smaków whisky po to, by poznać swoje ulubione, dzięki czemu będziesz wiedzieć czym zapełniać swój osobisty barek ♥.

Dobra wiadomość jest taka, że powinieneś pić whisky taką, jaką po prostu najbardziej lubisz — ponieważ tylko to ma znaczenie

W testowaniu różnych smaków whisky nie chodzi o to, by pić takie, o którym ktoś powiedział, że ono jest dobre i je trzeba pić (jakiś znawca whisky). Chodzi tylko o to, by samemu znaleźć, sprawdzić, jakie profile smakowe tego trunku najbardziej przypadają nam do gustu. To, co smakuje mistrzowi whisky (prof. “kiper”), wcale nie musi smakować Tobie i nie ma w tym nic złego! Każdy z nas ma inne podniebienie i może mu nieco inaczej smakować ta sama rzecz! Gatunków whisky jest na tyle dużo, że niestety nie wiem jaki budżet trzeba by mieć, by kupować wiele butelek i poznawać ich smaki. Właśnie dlatego warto skupić się na degustacji, by kosztować małe ilości i szukać swoich ulubionych odmian.

Justyna

Autor: Justyna

Newsletter
Informacje o nowościach, konkursach i promocjach. Dostęp do ofert dedykowanych. Regularnie kody rabatowe.

Płatności obsługuje:

Payu.pl
eCard