Zbliża się jesień i często doświadczamy tzw. ?pogody barowej?, która niewielu nastraja pozytywnie i motywuje do wyjścia na spacer, a co dopiero polatać na paralotni. Większość z nas zasiada przed telewizorem, komputerem, czy książką. Część z nas dosłownie bierze do siebie wyżej wspomniane powiedzenie i idzie do baru. O ile nie polecamy spędzania każdego pochmurnego dnia w pubie, czy barze, to zalecamy wybranie się raz w życiu na kurs kiperski organizowany w kilku miastach w całym kraju, a są to: Gdańsk, Kraków, Poznań, Szczecin, Tychy, Warszawa, Wrocław.
Kurs kiperski jest wydarzeniem cyklicznym i organizowany jest kilka razy w roku w wybranym mieście. Jest to 6-godzinne spotkanie, na którym uczestnicy uczą się przy pomocy teorii i praktyki najważniejszych rzeczy o piwie.
Jak wygląda taki kurs?
Otóż kurs kiperski składa się z bloków programowych, na których poruszane są takie tematy jak: szkolenie sensoryczne, testy węchowe, techniki kiperskiej oceny, kompozycje kulinarne, degustacje 8 stylów piwa, rytuały serwowania, oraz zasady dobierania piwa do potraw i sytuacji.
Szkolenie sensoryczne? Brzmi skomplikowanie?
Może i brzmi, ale samo wykonanie jest prostsze i dostępne dla każdego, nie tylko dla naukowców. Podczas szkolenia sensorycznego uczestniczy dowiadują się jak zbadać piwo za pomocą swoich zmysłów. Podczas tego szkolenia można dowiedzieć się np. dlaczego piwo najpierw się ogląda, a później wącha? Co jest ważniejsze: smak czy zapach? I czy barwa piwa świadczy o jego smaku? Na kursie dowiesz się nawet jak słuchać piwa, oraz w czym tkwi tajemnica tych dobrych piw.
A co z kiperskimi technikami oceny?
Znajomość kiperskich technik oceny pozwala wyczuwać poszczególne nuty zapachowe z każdego piwa. Przykładamy mogą być zapachy piwa i bananów w piwach pszenicznych, czy kawy i kakao w stoutach.
Ile i jakie piwa będą degustowane?
Podczas kursu kiperskiego degustowanych jest 8 stylów piwa z różnych części świata. Degustacje są przerywane wykładami, aby smaki nie zaczęły się mieszać. Piwa, które są próbowane i badane przez uczestników to: Pilsner, Ale, Stout, Weizen, Witbier, Bock, Trapist i Lambic.
Wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowy certyfikat ukończenia kursu kiperskiego I-go stopnia, przewodnik ?Sztuka Degustacji?, tabele z klasyfikacją smaków i zapachów piwa, polski-angielski słownik zwrotów sensorycznych, oraz arkusze oceny profilowej piwa.
Jeżeli doceniasz smak piwa i masz swoje ulubione to wybierz się na kurs kiperski i dowiedz wielu przydatnych rzeczy, które pozwolą Ci jeszcze bardziej docenić ten trunek, nauczyć się dobierania i podawania piwa do konkretnych okazji i dań, oraz porozmawiania z innymi miłośnikami piwa.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Jesienny lot balonem - 5 powodów, aby wybrać taki lot
- Złap jesienny klimat: 5 pomysłów na niezapomniany weekend
- Top 5 wodnych aktywności, których musisz spróbować jeszcze tego lata!
- 5 sposobów na niezwykłe zaręczyny
- Na czym polega jazda Off Road?
- 26 prezentów na 26 maja. Lista najlepszych pomysłów na prezent z okazji Dnia Matki!
- Komunia 2024 - prezenty na pierwszą komunię dla chłopca i dziewczyny. Pomysły, na które sam byś nie wpadł!
- Wszystko, co musisz wiedzieć przed swoim pierwszym skokiem spadochronowym
- Jak z amatora stać się fotografem PRO? Kilka porad dla początkujących - fotografia podróżna
- Tory wyścigowe w Polsce - wybierz idealny tor do jazdy sportowym samochodem!
- ciekawostki
- degustacje
- inspiracje
- latanie
- motoryzacja
- pomysł na prezent
- pomysł na weekend
- poradnik
- praktyczne
- prezent dla mamy
- prezent dla taty
- prezent na święta
- prezenty dla dzieci
- Prezenty dla firm
- Prezenty ekstremalne
- prezenty lotnicze
- Prezenty na komunię
- prezenty na walentynki
- Prezenty w powietrzu
- Relaks i uroda
- rozrywka
- samochody rajdowe
- wyprawy
- wyprawy w góry
- Zestawy prezentowe