Facebook Ceneo

Na czym polega jazda Off Road?

Średnia ocena: 5/5
(2 opinie)
13 czerwca 2024

Co oznacza pojęcie off road?

Pojęcie off road z języka angielskiego oznacza “poza drogą” co niemal doskonale obrazuje rodzaje trasy z jakimi przychodzi nam się mierzyć podczas jazdy. Drogami off road nazywamy nieutwardzone powierzchnie, takie jak piach i ziemia, żwir, kamienie, skały, śnieg, przeprawa przez rzekę oraz pozostałe tereny ciężko dostępne dla pojazdów osobowych.

Najpopularniejsze rodzaje pojazdów off road

Najczęściej rozpoznawalnymi pojazdami off road, idealnymi do jazdy w terenie są oczywiście samochody terenowe z napędem 4x4, quady oraz gratka dla fanów jednośladów - motocykle enduro i motocross. Sporą popularnością cieszą się również buggy, które są o wiele lżejsze od samochodów terenowych, mniej zabudowane, mają niżej położone zawieszenie i są bardzo szybkie, co gwarantuje porządny zastrzyk adrenaliny podczas jazdy! Buggy wyglądają ciekawie i jeszcze ciekawiej się je prowadzi w terenie.

Oprócz tych znanych wszystkim pojazdów terenowych warto spróbować również jazdy większymi pojazdami terenowymi, takimi jak jazda wojskową ciężarówką STAR, monster truckiem, a nawet czołgiem, które znajdziesz w naszej ofercie.

Czy samochody osobowe z napędem 4x4 nadają się do jazdy terenowej?

Niestety nie, chociaż oczywiście zależy o jakim terenie myślimy, bo na łagodniejszych trawersach radzi sobie większość samochodów osobowych, wiele z nich wyjedzie z mniejszego błota, dobry napęd 4x4 w samochodzie osobowym poradzi sobie również w zimowych warunkach, gdzie bardzo często problem będą miały samochody z napędem na jedną z osi. Niestety możliwości osobówki z napędem na obie osie kończą się, kiedy na trasie pojawiają się większe koleiny, nierzadko problemem okazują się również strome podjazdy i zjazdy, zwłaszcza kiedy droga jest bardzo piaszczysta lub do akcji wkracza większe błoto. Zdecydowanie odradzamy również dynamicznego wjeżdżania w kałuże o nieznanej nam głębokości, gdyż spora ilość wody może bezlitośnie zalać układ dolotowy i zakończyć nasze wojaże w terenie, a nawet dość poważnie uszkodzić silnik. Kolejna bardzo istotna kwestia to zawieszenie, które nie jest przystosowane do jazdy terenowej i przyjmowanie takich obciążeń na jedną ze stron na osi może bardzo szybko uszkodzić np. łączniki drążków stabilizatora lub wahacz, który objawi nam swoją obecność stukaniem na każdej dziurze. Samochody osobowe nie mają również przystosowanych opon do jazdy w terenie, z czym zawodnicy wrak race radzą sobie bardzo dobrze zakładając opony typu ultra cross, maxi cross lub zwyczajnie opony szutrowe.

Wybierając się samochodem osobowym w teren warto mieć na uwadze, że o ile Twój samochód może przejechać przez bezdroża, o tyle nie jest stworzony do częstych wypraw off road.

Dlaczego terenówki są najlepszym wyborem do jazdy off road?

Skoro już wiemy, że samochód osobowy nie do końca sprawdzi nam się w terenie, możemy przejść do wyjaśnienia, dlaczego samochód terenowy tak dobrze radzi sobie w ciężkich warunkach.

Po pierwsze podwozie znajduje się o wiele wyżej, niż w samochodzie osobowym - większy prześwit nieograniczony nisko położonym zderzakiem odejmuje nam zmartwień przed ewentualnym “powieszeniem się” na pierwszej większej przeszkodzie oraz urwanym zderzakiem. Kolejną istotną kwestią są oczywiście opony, których rodzaj i rozmiar mają ogromny wpływ na możliwości samochodu terenowego. Najpopularniejszym rozwiązaniem w terenówkach są opony typu AT (All Terrain) - wybierane przez kierowców poruszających się w terenie i po szosie lub MT (Mud Terrain) -  typowo offroadowej opony do poruszania się po błocie. Bardzo ważne w jeździe terenowej jest odpowiednio zaprojektowane zawieszenie, które redukuje wstrząsy i drgania, dając większy komfort jazdy w ciężkich warunkach off roadowych. Wielu kierowców decyduje się na modyfikacje zawieszenia, tak by zwiększyć prześwit, minimalizując tym samym ryzyko uszkodzeń podczas pokonywania przeszkód.

O tym, że silniki spalinowe lubią olej oraz paliwo wie każdy, niezbędnym elementem pracy silnika jest również czyste powietrze, które wchodzi w skład mieszanki paliwowo-powietrznej. W tym całym składzie nie ma miejsca dla wody, która przypadkiem zassana przez układ dolotowy w większej ilości może narobić niezłego bałaganu. Jak radzą sobie z tym kierowcy samochodów terenowych? Można jeździć ostrożnie, wybierać mniej hardcorowe trasy, ale Ci spragnieni wrażeń wyposażają (lub mają samochody już wyposażone) w snorkel. A czym właściwie jest snorkel i jakie są jego zalety? Snorkel to przedłużenie wlotu powietrza, wyprowadzony ku górze, poza obrys samochodu terenowego, dzięki czemu skutecznie chroni układ dolotowy przed zassaniem wody, ale nie tylko. Dolot skierowany ku górze zmniejsza ilość pozostałych zanieczyszczeń, np. piachu, wówczas do silnika dociera czyste powietrze.

Czasami nieocenionym elementem wyposażenia samochodu terenowego jest wyciągarka, która przydaje się w sytuacjach kiedy samochód nie jest w stanie samodzielnie wydostać się z przeszkody. 

Czym jest reduktor i jaką rolę pełni w samochodzie terenowym?

Żeby zrozumieć, skąd bierze się potencjał terenowy w samochodach 4x4 należy zrozumieć, jak korzystać z przekładni redukcyjnej oraz jak operować napędem.

Reduktor to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu terenowego, odpowiedzialny jest za zmniejszenie prędkości obrotowej i zwiększeniu momentu obrotowego, czyli w uproszczeniu: zmniejszamy prędkość na rzecz większej siły pojazdu, co pozwala nam na precyzyjne pokonywanie nawet najtrudniejszych terenów, zmniejszając prawdopodobieństwo zakopania się, zdławienia (zgaszenia) silnika oraz spalenia sprzęgła podczas próby wydostania się z przeszkody.

Właśnie dlatego samochody terenowe wyposażone są w dodatkową dźwignię połączoną z reduktorem będącą przekładnią redukcyjną, która służy również do przenoszenia napędu z jednej osi na obie (w niektórych terenówkach, zamiast klasycznej dźwigni, obsługa reduktora odbywa się za pomocą pokrętła lub przycisku).

Na wyżej wspomnianej dźwigni znajdziemy następujące symbole:

2H - stały napęd na tył

4H - napęd na obie osie

N - bieg neutralny

4L - symbol oznaczający redukcję biegów

Przy takim rozwiązaniu należy pamiętać o ponownym przeniesieniu napędu z 4x4 na jedną z osi, kiedy postanowimy poruszać się po suchym asfalcie. Nie musimy o tym pamiętać, kiedy nasz samochód terenowy ma stały napęd 4x4, ponieważ we wnętrzu skrzyni rozdzielczej znajduje się dodatkowy mechanizm różnicowy odpowiedzialny za regulowanie prędkości obrotu kół podczas pokonywania zakrętów, co znacznie sprzyja przyczepności oraz zapobiega zużywaniu się bieżnika i całego układu napędowego.

O ile działanie mechanizmu różnicowego (zwanego też dyferencjałem) doskonale sprawdza się podczas zwykłej jazdy, tak może okazać się kłopotliwe podczas utraty przyczepności na jednym z kół, co w jeździe off road zdarza się dość często. W sytuacji, kiedy jedno koło straci kontakt z podłożem, mechanizm ten może uniemożliwić nam ruszenie z miejsca, przenosząc cały moment obrotowy na unieruchomione koło, blokując przy okazji pozostałe koła. 

Chociaż brzmi to jak sytuacja wymagająca już wyłącznie wyciągarki to z pomocą ponownie przychodzi opcja użycia reduktora przy jednoczesnej blokadzie mechanizmu różnicowego, dzięki temu nawet terenówka ze stałym napędem 4x4 jest w stanie wykaraskać się z tej pozornie kiepskiej sytuacji.

To tak naprawdę podstawowe kwestie dotyczące jazdy terenowej, garść takich informacji pozwoli Ci lepiej zrozumieć zasady działania samochodu terenowego. Oprócz wiedzy najważniejsza jest praktyka oraz doświadczenie, które jest niezastąpione przy ocenie niektórych sytuacji podczas jazdy off road.

Przejażdżki off road w okolicach Twojego miasta

30-minutowe i godzinne przejażdżki samochodem terenowym to jeden z najlepszych pomysłów na rozrywkę, dostarczającą chwilami sporej dawki adrenaliny. Podczas takiej wyprawy mamy możliwość z perspektywy kierowcy przekonać się jak pojazdy 4x4 radzą sobie w terenie. Czy to jest fajne? Jest! Nie bez powodu wyprawy off road są jednym z naszych bestsellerów. ;) Jazda terenowa uważana jest za jedną z ciekawszych atrakcji, ponieważ pozwala nam na szaleństwa, których nasze rodzinne kombi mogłoby nam nie wybaczyć.

Oprócz gwarantowanej super zabawy możesz liczyć na garść praktycznej wiedzy o jeździe w terenie oraz o korzystaniu ze wszystkich możliwości samochodu terenowego. Im dłuższy czas wyprawy, tym więcej frajdy i wiedzy o off roadzie zostanie z Tobą i jest spora szansa, że prezent zamieni się w pasję na całe życie.

Szkolenia off road, kiedy warto się na nie zdecydować?

Każda przejażdżka samochodem terenowym wiąże się ze szkoleniem teoretycznym z obsługi samochodu terenowego oraz szkoleniem praktycznym podczas jazdy w terenie. Dlatego nie musisz mieć doświadczenia w jeździe terenowej, aby poprowadzić samochód 4x4 po bezdrożach. Każda wyprawa odbywa się w towarzystwie instruktora, który w przyjemny sposób wprowadzi Cię w tajniki jazdy off road.

  • Off Road 4x4 - kierowcaNOWOŚĆBESTSELLER

    Off Road 4x4 - kierowca

    Cena od 199 zł
    65 lokalizacjiKraków - 1h, Kazimierz Dolny 1h, Rycerka Dolna, Warszawa - 1h, Warszawa - 4h, Wrocław - 1h, Śląsk - 1h, Śląsk - 3 osoby, Łódź, Łódź - 2 godziny, Łódź - 3 godziny, Toruń - 1h, Szczecin - 2h, Lublin - 2 godziny, Kazimierz Dolny 4h, Katowice - 1h, Częstochowa - 1h, Katowice - 2h, Poznań - 2h, Śląsk, Trójmiasto - 1h, Trójmiasto - 2h, Poznań, Lublin - 3 godziny, Rycerka Dolna - 2 godziny, Wrocław (Kraina Wygasłych Wulkanów), Kraków - 2h, Poznań - 3h, Toruń - 2h, Toruń - 3h, Bydgoszcz - 1h, Bydgoszcz - 2h, Bydgoszcz - 3h, Rycerka Dolna - 3 godziny, Lublin - 1h, Szczecin - 1h, Bielsko Biała I, Szczecin - 3h, Sudety - 1 godzina, Sudety - 2 godziny, Gliwice, Krynica Zdrój - 1 godzina, Włocławek - 2 godziny, Włocławek - 1 godzina, Krynica Zdrój - 2 godziny, Krynica Zdrój - 3 godziny, Warszawa - trasa STANDARD, Warszawa - trasa PRO, Warszawa - trasa EKSPERT, Czeladź 1h, Zabrze 1h, Wyprawa off road - Poznań (Książ Wlkp) 3h, Wyprawa off road - Poznań (Książ Wlkp) 1,5h, Wyprawa off road - Poznań (Książ Wlkp) 2h, Wyprawa off road - Poznań (Książ Wlkp) 1h, Katowice - 30 minut, Jura Krakowsko - Częstochowska, Jura Krakowsko - Częstochowska - 1h, Jura Krakowsko - Częstochowska - 2h, Legnica, Wałbrzych, Jelenia Góra, Wrocław, Kazimierz Dolny 2h, Szczecin - 30 minut
  • Szkolenie off road

    Szkolenie off road

    Cena od 1 415 zł
    3 lokalizacjeLublin, Beskid Wyspowy, Jura Krakowsko-Częstochowska
  • Szkolenie off road - jazda jak na prawdziwym rajdzie

    Szkolenie off road - jazda jak na prawdziwym rajdzie

    2 140 zł
    1 lokalizacjaŁódź
  • Weekend z Off Road dla Dwojga

    Weekend z Off Road dla Dwojga

    Cena od 1 449 zł
    4 lokalizacjePoznań, Świecie, Świecie II, Szczecin

Największą popularnością cieszą się wyprawy godzinne i kilkugodzinne, ze względu na dłuższą trasę, co przekłada się na poznanie możliwości samochodów terenowych i większą frajdę z jazdy. Jeżeli na poważnie myślisz o rozpoczęciu własnej przygody z jazdą terenową, to nieoceniony będzie udział w szkoleniu, które przygotuje Cię na kolejne wyprawy. Takie szkolenia trwają najczęściej od 2 do 5 godzin, podczas których możesz liczyć na intensywną jazdę po rozmaitych bezdrożach.

Off road na wieczór kawalerski i wieczór panieński?

Jazda terenowa to niezwykle ciekawy sport, który dostarcza mnóstwa frajdy, satysfakcji i wiedzy. Nic więc dziwnego, że jest to jedna z najczęściej wybieranych atrakcji podczas wieczorów kawalerskich i panieńskich. Zorganizowanie takiej wyprawy gwarantuje ciekawie spędzony dzień w towarzystwie bliskich nam osób, dostarczając uczestnikom niezapomnianych emocji, a przecież o to w tym dniu chodzi! :) 

Niezależnie czy postawicie na samochody terenowe, czy na wyprawę quadami, możecie liczyć na dzień pełen wrażeń.

 

Aleksandra

Autor: Aleksandra

Newsletter
Informacje o nowościach, konkursach i promocjach. Dostęp do ofert dedykowanych. Regularnie kody rabatowe.

Płatności obsługuje:

Payu.pl
eCard