Autor: Justyna
Spis Treści:
Podjąłeś już tę decyzję i idziesz zmierzyć ze swoim lękiem, czeka na ciebie największa przygoda twojego życia — skok ze spadochronem. Sprawdź, jak się przygotować do tego wydarzenia, gdzie najlepiej skakać i co powinieneś wiedzieć na temat skoku.
Ten artykuł pomoże ci przygotować się na pierwszy skok ze spadochronem. Znajdziesz tu odpowiedzi na najczęściej zadawane przez naszych klientów pytania: jak długo trwa skok, gdzie najlepiej skakać, jak się ubrać, czy jest dostępna opcja z nagrywaniem, w jaki sposób kamerowany jest skok itd. Zatem… lecimy z odpowiedziami!
Skok ze spadochronem w tandemie
Najistotniejsza informacja jest taka, że swojego pierwszego skoku nie wykonujesz sam. Skaczesz z przeszkolonym instruktorem i to on dba o twoje bezpieczeństwo i stabilność w powietrzu, to on decyduje o tym, kiedy otworzyć samolot i to on steruje lotem, tak by na końcu bezpiecznie wylądować.
Jeżeli skoki ci się spodobają i chciałbyś w przyszłości wykonywać je solo, musisz rozejrzeć się za kursem AFF, który dostępny jest w wielu lokalizacjach w Polsce i po odbyciu takiego kursu, oraz zdaniu egzaminu, będziesz miał możliwość samodzielnego wykonywania skoku. Również w przypadku kursu, pierwszy skok odbędziesz w tandemie z instruktorem.
Kto może skakać ze spadochronem?
Przed swoim pierwszym skokiem upewnij się, że nie masz żadnych przeciwwskazań do skoku. Skakać może prawie każdy, jednak pewne warunki trzeba spełnić. Warunki te mogą odnosić się między innymi do wieku lub wagi. Każdy organizator określa własne wymagania, dlatego zwróć uwagę na to, jakie warunki trzeba spełniać w wybranej przez Ciebie lokalizacji.
Wiek i waga
Wielu organizatorów nie wymaga pełnoletności, zatem skok można odbyć nawet jeżeli ma się mniej niż 18 lat. W takich przypadkach wymagana jest zgoda obojga opiekunów prawnych. Dopuszczalna waga zależna jest od lokalizacji, waha się między 100 a 110 kg. Niektórzy organizatorzy w warunkach uczestnictwa zaznaczają również wzrost — minimalny między 130 a 140 cm.
Zdrowie i sprawność fizyczna
Nie ma wymagań sprawności fizycznej dla skoku spadochronowego, skakać może praktycznie każdy, kto ma zwykłą, przeciętną sprawność fizyczną. Jeżeli masz jakąś przypadłość, dolegliwości czy schorzenia bądź przyjmujesz leki na stałe, to upewnij się bezpośrednio u organizatora twojego skoku, czy nie jest to przeciwwskazaniem. Nie powinno się oddawać skoku bezpośrednio po oddaniu krwi lub nurkowaniu — wskazane są dwie doby przerwy.
Jeżeli masz wątpliwości czy twój stan zdrowia pozwala na skok, możesz dopytać o wszystko bezpośrednio organizatora skoków, możesz też zasięgnąć porady swojego lekarza.
Skok ze spadochronem, a niepełnosprawność fizyczna
W skokach ze spadochronem cudowne jest to, że nawet osoby niepełnoprawne fizycznie, mogą odbyć taki skok. Oczywiście wszystko zależy od stopnia niepełnosprawności, rodzaju itd. Wszystkiego należy dowiedzieć się u danego organizatora skoków.
Skok ze spadochronem — gdzie najlepiej skakać?
Kiedy już ustalisz, że spełniasz wymagania dotyczące skoków spadochronowych, musisz wybrać strefę zrzutu. Jest to prawdopodobnie najważniejszy czynnik udanego skoku spadochronowego. Oto kilka kroków, które pozwolą Ci mieć pewność, że wybierzesz właściwy:
1. Sprawdzony klub spadochronowy — wszystkie skoki, które są dostępne w ofercie naszej strony, są przeprowadzane przez odpowiednie kluby/stowarzyszenia spadochronowe. Organizatorzy mają wieloletnie doświadczenie, odpowiednie uprawnienia i tysiące odbytych do tej pory skoków tandemowych.
2. Lokalizacja — skoki są realizowane w różnych miejscach w całej Polsce. Wybierz lokalizację w pobliżu miejsca zamieszkania, aby wygodnie i szybko dojechać do klubu w dniu skoku. Dostępne lokalizacje to, między innymi: Elbląg, Gliwice, Hel, Kraków, Leszno, Łódź, Nowy Targ, Ostrów Wielkopolski, Poznań, Rzeszów, Gdańsk, Trójmiasto, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zielona Góra. Jak widać, stref zrzutu jest dużo, zatem niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, znajdziesz swoją pobliską lokalizację dla wykonania skoku.
3. Zapoznaj się z opiniami danego klubu spadochroniarskiego — oceny innych uczestników skoków są częstym kryterium dla wybrania danego ośrodka. Im więcej pozytywnych opinii, tym większą masz pewność, że twój skok będzie udanym przeżyciem :). Szczególną uwagę zwróć na komentarze na temat dobrych instruktorów, jakości zdjęć/wideo i ogólnego doświadczenia. Sprawdź oceny na Facebooku, recenzje w Google, aby mieć pewność, że masz pełny obraz tego, jak oceniana jest dana strefa zrzutu.
Jakie są ceny skoku ze spadochronem i co zawiera cena?
Zanim wykupisz skok, sprawdź ceny konkretnych pakietów. Najprostszy pakiet, to po prostu skok ze spadochronem, bez filmowania i bez żadnych zdjęć. Cena obejmuje przeszkolenie lot samolotem, opiekę przeszkolonego instruktora i oczywiście sam skok. Ceny takiego skoku wahają się między 799 a 1199 złotych w zależności od lokalizacji.
Droższe pakiety to po prostu skoki z filmowaniem. Organizatorzy zazwyczaj proponują dwa rodzaje filmowania. W tańszej wersji skok filmowany jest „z ręki” przez instruktora, z którym skaczesz. Droższy pakiet to filmowanie przez dwóch kamerzystów — czyli filmuje instruktor, z którym skaczesz, a także drugi skoczek. Ceny skoków z filmowaniem — od 1190 do 1990 złotych.
Inne pakiety, to na przykład skok ze spadochronem dla dwojga, lub skok ze spadochronem dla dwojga z filmowaniem. Cena rośnie wraz z dodatkowymi opcjami. Dla tych, co lubią przygody, ciekawą opcją może być skok ze spadochronem z balonu! Taki skok dostępny jest w Karkonoszach i kosztuje 2999 zł.
-
Skok spadochronowy z balonu
2 999 zł1 lokalizacjaKarkonosze -
Skok ze spadochronem
Cena od 749 zł19 lokalizacjiRzeszów, Nowy Targ, Kraków, Gliwice, Łódź - SKOK Z WOJSKOWEGO DESANTOWCA, Hel (Półwysep Helski), Poznań - Kobylnica, Ostrów Wielkopolski LOW-COST, Ostrów Wielkopolski STANDARD, Elbląg, Leszno, Piotrków Trybunalski - SKOK Z WOJSKOWEGO DESANTOWCA, Trójmiasto, Włocławek, Poznań - Bednary, Warszawa (Przasnysz), Wrocław, Zielona Góra, Gdańsk -
Skok ze spadochronem dla Dwojga
Cena od 1 799 zł10 lokalizacjiŁódź - SKOK Z WOJSKOWEGO DESANTOWCA, Rzeszów, Piotrków Trybunalski - SKOK Z WOJSKOWEGO DESANTOWCA, Trójmiasto, Włocławek, Ostrów Wielkopolski, Kraków, Poznań - Bednary, Hel (Półwysep Helski), Poznań - Kobylnica -
Skok ze spadochronem z wideorejestracją
Cena od 1 190 zł26 lokalizacjiKraków, Nowy Targ I, Łódź -SKOK Z WOJSKOWEGO DESANTOWCA, Ostrów Wielkopolski STANDARD I wariant, Ostrów Wielkopolski LOW COST II wariant, Ostrów Wielkopolski LOW COST I wariant, Ostrów Wielkopolski STANDARD II wariant, Ostrów Wielkopolski LOW COST III wariant, Ostrów Wielkopolski STANDARD III wariant, Kraków (VIP), Elbląg (dodatkowy skoczek kamerzysta), Leszno, Leszno (skok z filmowaniem + tunel aerodynamiczny), Leszno (dodatkowy skoczek kamerzysta), Piotrków Trybunalski -SKOK Z WOJSKOWEGO DESANTOWCA, Hel (Półwysep Helski) I, Gliwice (dodatkowy skoczek kamerzysta), Poznań - Bednary, Hel (Półwysep Helski) II, Trójmiasto, Warszawa - I wariant, Wrocław, Włocławek I, Warszawa - II wariant, Poznań - Kobylnica, Włocławek II -
Skok ze spadochronem z wideorejestracją dla Dwojga
Cena od 2 500 zł7 lokalizacjiŁódź, Hel (Półwysep Helski), Poznań - Bednary, Trójmiasto, Wrocław, Poznań - Kobylnica, Piotrków Trybunalski
Jak się przygotować do pierwszego skoku?
Okej, upewniłeś się już, że możesz odbyć skok, wybrałeś odpowiednią lokalizację, wykupiłeś konkretny pakiet i zarezerwowałeś termin. Teraz nie pozostaje nic innego jak umówić termin i czekać na ten wyjątkowy dzień!
Przed skokiem upewnij się, że wiesz, ile czasu zajmie Ci dotarcie do strefy zrzutu i wytycz swoją trasę. Zaplanuj przybycie kilkanaście minut przed planowanym czasem. Ważne jest, aby pamiętać, że prawdopodobnie będziesz w strefie zrzutu przez około 2-3 godziny lub dłużej w zależności od pogody i innych nieprzewidzianych czynników.
Strój do skoku: w co się ubrać?
Skoki spadochronowe w tandemie nie wymagają zakupu specjalistycznego kombinezonu spadochronowego ani specjalnego sprzętu. Większość stref zrzutu zapewni Ci cały sprzęt potrzebny do udanego skoku. Upewnij się, że masz odzież sportową, która jest wygodna i dopasowana. Ubierz buty z zakrytymi palcami, które się nie zsuwają i pamiętaj o zdjęciu luźnej biżuterii i akcesoriów.
Jeżeli nosisz okulary, to organizator da ci gogle, które można założyć na okulary. Dzięki temu nie zgubią się one podczas skoku. Jednak jeżeli masz możliwość założenia soczewek, to będzie to lepszy wybór.
Jedzenie i picie przed skokiem
Upewnij się, że zjadłeś dobry posiłek najpóźniej 30 minut przed skokiem. Zostaw wystarczająco dużo czasu na strawienie jedzenia, ale nie na tyle, abyś myślał o jedzeniu, gdy nadejdzie czas skoku spadochronowego. Nie chcesz, żeby cokolwiek odrywało Twoją uwagę od tego doświadczenia!
Ważne jest również, aby przed pierwszym skokiem spadochronowym upewnić się, że jesteś dobrze nawodniony. Skorzystaj z toalety, zanim wejdziesz na pokład samolotu. Gdy opuścisz strefę zrzutu, minie około 20–25 minut, zanim Twoje stopy ponownie staną na ziemi, więc planuj odpowiednio!
Alkohol a skoki
Najgorszy pomysł, na jaki możesz wpaść, to wypicie alkoholu w noc poprzedzającą skok, a tym bardziej w dzień skoku. Zalecamy, by nie spożywać alkoholu żadnego, co najmniej dobę (24 godziny) przed oddaniem skoku. A lepiej nawet jeszcze dłużej :).
W każdej strefie spadochronowej w Polsce obowiązują rygorystyczne zasady zabraniające wnoszenia alkoholu na teren obiektu i prób skakania ze spadochronem pod wpływem. Ma to na celu bezpieczeństwo skoczków i instruktorów. Jeśli te zasady zostaną złamane, prawdopodobnie strefa zrzutu nie pozwoli Ci na skok ze spadochronem i nie zwróci Ci pieniędzy.
To samo dotyczy innych używek, które mogą zaburzyć osąd i trzeźwe myślenie uczestnika.
Co zabrać ze sobą na skok?
Tylko to, co niezbędne, czyli dokument tożsamości potwierdzający wiek uczestnika, oraz bilet/voucher na skok, czyli dowód na to, że opłaciłeś atrakcję.
Większość organizatorów zezwala na to, by uczestnik zaprosił rodzinę i przyjaciół. Oczywiście nie wsiądą oni do samolotu, ale gdzieś na dole będą mogli obserwować lot/skok, a następnie pogratulować ci, jak już bezpiecznie wylądujesz :).
Dotarłeś do strefy i skok już za chwilę! Jak przebiega procedura skoku ze spadochronem?
Gdy dotrzesz do strefy zrzutu, emocje naprawdę się pojawią! Zasady i procedury obowiązujące po przybyciu na miejsce mogą się znacznie różnić w zależności od centrum skoków spadochronowych. Jednak mniej więcej będzie to wglądało tak:
Wypełnienie formularza rejestracyjnego
Po dotarciu do strefy zrzutu prawdopodobnie zaczniesz od wypełnienia formularza rejestracyjnego i podpisania oświadczenia o zwolnieniu z odpowiedzialności. Przeczytaj je uważnie i pamiętaj, że zgadzasz się na wszystko w dokumencie. Celem większości standardowych zwolnień z odpowiedzialności jest sprawdzenie, czy rozumiesz ryzyko związane ze skokami spadochronowymi i czy zgadzasz się je zaakceptować.
Spotkanie ze swoim instruktorem i szkolenie naziemne
Podczas pierwszego skoku spadochronowego zostanie ci przydzielony instruktor, z którym wykonasz skok. Instruktorzy oczywiście mają odpowiednie uprawnienia i tysiące skoków już wykonanych za sobą, jednak co równie ważne — nie brak im charyzmy. W ich towarzystwie twój pierwszy skok naprawdę stanie się niesamowitym, pozytywnym przeżyciem.
Po szkoleniu naziemnym twój instruktor zaprowadzi cię do samolotu i wskaże miejsce na ławce, a następnie połączy swoją uprzęż z Twoją i przygotuje cię do wyjścia.
Skok :)
Gdy samolot osiągnie odpowiednią wysokość (około 3 - 4 tysięcy metrów), pilot da sygnał „start”, a jeden z pracowników otworzy drzwi. Poczujesz zimny powiew orzeźwiającego powietrza, a Twój instruktor po raz ostatni upewni się, że jesteś gotowy do działania. Przesunie się z Tobą w stronę drzwi, wystawi kciuk w górę i razem wyskoczycie!
Czy można zmienić zdanie?
W zasadzie można, ale to się raczej nie zdarza. Oczywiście jeżeli w samolocie uprzesz się, ze jednak nie chcesz skakać, to nikt cię do tego na siłę nie zmusi. Jednak charyzma instruktorów, mających doświadczenie, nie tylko w skokach, ale również w pracy z klientem, sprawia, że 99 % uczestników nie zmienia zdania i odważnie pokonuje granice swojego strachu.
Jak już skoczysz, to nie można się wycofać;)
Freefall — czyli swobodne spadanie. Jakie to uczucie?
W zasadzie nie da się go opisać, musisz po prostu pójść i skoczyć :). Swobodne spadanie, to moment kiedy wyskakujesz z samolotu ze swoim instruktorem i lecicie oboje w dół, przez kilkadziesiąt sekund (w zasadzie to spadacie, a nie lecicie), z prędkością ok. 200 km na godzinę.
Większość z was myśli, że to uczucie podobne do rollercoastera, tylko wrażenia są jeszcze mocniejsze. Jest to błędne myślenie — w skoku nie doświadczycie uczucia przeciążenia. To bardziej przypomina uczucie, jakbyś był obok silnika turboodrzutowego, który bardzo silnym wiatrem, wieje prosto na ciebie.
Jest pewien sposób, by przekonać się jakie to uczucie, nie skacząc ze spadochronem — mianowicie można skorzystać z tunelu aerodynamicznego. Wielu skoczków lub przyszłych skoczków decyduje się na to, właśnie po to, by przygotować się do pierwszego skoku. W przypadku doświadczonych skoczków korzystają oni z tunelów, by trenować akrobacje, które następnie powtarzają przy kolejnych skokach.
Otwarcie spadochronu
Po tych kilkudziesięciu najlepszych sekundach w twoim życiu nastąpi otwarcie czaszy spadochronu. Swobodne spadanie zostanie zahamowane i już na spokojnie wraz z instruktorem możecie cieszyć się widokami z lotu ptaka, delikatnie opadając w dół. Hamowanie może być intensywne, ale nie jest to bardzo niekomfortowe, a poza tym to tylko krótka chwila, a potem już czeka cię przyjemny lot, podczas którego w większości przypadków, możesz nawet chwycić za stery i przez chwilę samemu pokierować lotem :).
Lądowanie
No i tutaj już ostatni etap całej przygody. Jeżeli sterowałeś lotem, to na czas lądowania stery przejmuje znów instruktor. Gdy znajdziecie się blisko ziemi, instruktor poprosi cię o podniesienie stóp i przygotowanie się do lądowania. Lądowanie jest bardzo proste, zazwyczaj instruktorzy lądują tak, aby rodzina i przyjaciele, których ze sobą zabrałeś mogli to obejrzeć.
I to wszystko! Właśnie przeżyłeś największą przygodę swojego życia :) Jeżeli masz jeszcze jakieś pytanie, skontaktuj się z nami (telefonicznie, mailowo, itp.). Chętnie na wszystko odpowiemy.
Zarezerwuj swój skok już dzisiaj!
Jeżeli zachęciliśmy cię do przeżycia takiej przygody, to sprawdź naszą ofertę pakietów dla skoku spadochronowego, wykup voucher i rezerwuj termin! Jesteśmy właśnie na otwarciu sezonu spadochronowego, zatem przygoda czeka!
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Jesienny lot balonem - 5 powodów, aby wybrać taki lot
- Złap jesienny klimat: 5 pomysłów na niezapomniany weekend
- Top 5 wodnych aktywności, których musisz spróbować jeszcze tego lata!
- Jak z amatora stać się fotografem PRO? Kilka porad dla początkujących - fotografia podróżna
- Tory wyścigowe w Polsce - wybierz idealny tor do jazdy sportowym samochodem!
- Trekking w górach - jak się przygotować?
- Jesienny lot balonem - 5 powodów, aby wybrać taki lot
- Złap jesienny klimat: 5 pomysłów na niezapomniany weekend
- Top 5 wodnych aktywności, których musisz spróbować jeszcze tego lata!
- 5 sposobów na niezwykłe zaręczyny
- Na czym polega jazda Off Road?
- 26 prezentów na 26 maja. Lista najlepszych pomysłów na prezent z okazji Dnia Matki!
- Komunia 2024 - prezenty na pierwszą komunię dla chłopca i dziewczyny. Pomysły, na które sam byś nie wpadł!
- Wszystko, co musisz wiedzieć przed swoim pierwszym skokiem spadochronowym
- Jak z amatora stać się fotografem PRO? Kilka porad dla początkujących - fotografia podróżna
- Tory wyścigowe w Polsce - wybierz idealny tor do jazdy sportowym samochodem!
- ciekawostki
- degustacje
- inspiracje
- latanie
- motoryzacja
- pomysł na prezent
- pomysł na weekend
- poradnik
- praktyczne
- prezent dla mamy
- prezent dla taty
- prezent na święta
- prezenty dla dzieci
- Prezenty dla firm
- Prezenty ekstremalne
- prezenty lotnicze
- Prezenty na komunię
- prezenty na walentynki
- Prezenty w powietrzu
- Relaks i uroda
- rozrywka
- samochody rajdowe
- wyprawy
- wyprawy w góry
- Zestawy prezentowe